Polivinilchloridas (PVC) |
Būna, kad grįžusį namo žmogų pradeda kankinti galvos skausmai, jis pradeda kosėti, čiaudėti, blogai jaustis. Neretai šių negalavimų priežastis yra neekologiškos dirbtinės apdailos medžiagos. Jos gražiai atrodo ir yra lengvai valomos, bet kenkia mūsų sveikatai. Tai vyksta nepastebimai. Kai kurios medžiagos išskiria į aplinką garus, kuriuos sudaro įvairios cheminės medžiagos: fenolis, formaldehidas, toluolas, benzolas ir kiti, prisidedantys prie chroniškų ligų atsiradimo.
Polivinilchloridas (PVC)
Gaminiai iš PVC – pavojingo nuodo, neigiamai veikia nervų sistemą, skatina vėžinius susirgimus. Vinilchlorido išsiskyrimas į aplinką padidėja net nuo nedidelio įšilimo.
Deja, PVC – gana paplitęs plastikas. Jį rasti galiam bet kur. Bute jis dažniausiai sutinkamas linoleumo (išskyrus brangias rūšis), vinilinių tapetų, plastikinių langų rėmų, plastmasinių žaislų pavidalų. Iš plastiko taip pat gamina įvairias pakuotes, taip pat ir maisto gaminiams: butelius, paketus ir kt.
Pirkdami gaminius iš PVC, atsiminkite:
Norint suteikti polivinilchloridui elastingumo, į jį dažnai dedami plastifikatoriai – ftalatai, kurių patekimas į organizmą gali pažeisti kepenis ir inkstus, susilpninti apsaugines organizmo funkcijas, būti nevaisingumo ir vėžio priežastimi. PVC gaminiuose taip pat gali būti ir kitos pavojingos medžiagos: kadmis, chromas, švinas, formaldehidas.
Polivinilochloridas ypač pavojingas degdamas. Yra žinoma, kad degdamas 1 kg polivinilochlorido susidaro iki 50 mg dioksinų. Šito pakanka, kad 50000 laboratorinių gyvūnų atsirastų vėžio navikų.
Nėra saugaus PVC perdirbimo būdo. Jis praktiškai netinka pakartotinam naudojimui ir keliauja į sąvartynus arba į šiukšlių deginimo krosnis. Deginimo metu susidarę dioksinai paplinta šimtais ir tūkstančiais kilometrų.
Per metus gamyklos, gaminančios PVC gaminius, išmeta į atmosfera kelis tūstančios tonų vinilchlorido, keldami pavojų darbuotojų ir gretimai gyvenančių žmonių sveikatai.
Taip pat gaminant PVC naudojamas chloras, todėl jo gamybos ir utilizacijos metu į aplinką patenka dideli kiekiai dioksino – labai nuodingų medžiagų, sukeliančių vėžinius susirgimus ir silpnina imunitetą.
Kaip atpažinti gaminius iš PVC?
Dažniausiai PVC gaminiai žymimi skaičiumi 3 rodyklių apsuptyje. Kai kurie gamintojai tiesiog rašo PVC arba Vinyl.
PVC taip pat galima atpažinti: sulenkus, lenkimo vietoje atsiranda balta linija, buteliai iš PVC turi melsvą atspalvį.
Atsisakykite gaminių iš PVC!
Daugelis linoleumo gamintojų jau pakeitė PVC guma ir kitomis medžiagomis. Nepamirškime, kad grindis visada galima iškloti senu geru mediniu parketu. PVC langų rėmus galima pakeisti mediniais arba aliumininiais. Galima sumontuoti vamzdžius iš polietileno, plieno, vario, anglinio plieno, fajanso. Kabelius, šakutes, rozetes, taip pat rašiklius, liniuotes ir pan. galima pakeisti analogais iš polietileno, etilenvinilacetato, poliamido, silikono.
Žaislus iš PVC galima pakeisti žymiai saugesniais iš propileno ir polietileno, o taip pat iš audinio, medžio ir pan. Plastikinius įpakavimus galima pakeisti daugkartinėmis ir nekenksmingomis pakuotėmis iš popieriaus, stiklo, audinio. Vietoje vinilinių tapetų naudokite popierinius, o virtuvei ir voniai rinkitės koklius arba vandeniui atsparius emulsinius dažus (jie yra pakankamai ekologiški).
Šaltinis: www.greenpeace.org |