Šliaužiančioji tramažolė

Lot. Glechoma hederacea L.

 

Sinonimai: bliusčiai, liaukažolė, pataisėliai, raskažninkas, tramas, vočiažolė

 

En. ground ivy, creeping charlic, ale-hoof, cat-foot, field balm, gill over the ground, tun-hoof

 

Ru. будра плющевидная, котовник

 

Nortelinių (Lūpažiedžių) – Lamiaceae (Labiatae) šeimos daugiametis žolinis augalas. Stiebas gulsčias, 20-40 (60) cm ilgio, plikas arba ties briaunomis plaukuotas. Lapai ilgakočiai, karbuoti, apatiniai apskritai inkstiški, viršutiniai apskritai širdiški. Žiedai trumpakočiai, po 2-3 (4) susitelkę lapų pažastyse. Taurelė vamzdiška, neryškiai dvilūpė, penkiadantė. Vainikėlis lelijinis, kartais raudonas, apie 3 kartus ilgesnis už taurelę, sudarytas iš 5 vainiklapių, kurie apatinėje dalyje suaugę į vamzdelį. Kuokeliai 4, piestelė viena. Mezginė viršutinė. Vaisius susideda iš 3 rusvų riešutėlių. Žydi balandį-birželį, o kartais ir vėliau.

 

Paplitimas. Auga laukuose, miškuose, pamiškėse, krūmuose, ežerų ir upių pakrantėse, panamėse. Paplitusi visoje Lietuvoje. Labai dažna.

 

Veikliosios medžiagos. Tramažolės žolėje yra 0,03-0,06% eterinio aliejaus, 6,7% rauginių medžiagų, karčiųjų ir mineralinių medžiagų, cholino, glechomino, acto ir vyno rūgščių, antocianinių dažinių medžiagų, vitamino C.

 

Paruošimas. Vaistams vartojama tramažolės žolė (Glechomae herba). Ji pjaunama žydėjimo metu (gegužę-liepą). Džiovinama pavėsyje arba džiovykloje ne aukštesnėje kaip 40 °C temperatūroje. Iš 1 kg žalios žolės gaunama apie 180-200 g sausos. Tinka vartoti iki 2 metų.

 

Naudojimas. Žolės antpilai veikia tonizuojančiai. Jais gydomas bronchitas, bronchinė astma, plaučių uždegimas, šlapimo pūslės, odos ligos, išorinės žaizdos, taip pat gerinamas apetitas ir virškinimas. Žolės nuoviras vartojamas nuo anginos, užkimimo. Iš šviežių lapų išspaustos sultys geriamos, esant kepenų sutrikimams.

 

Kontraindikacijos. Padidintos dozės gali sukelti prakaitavimą, sutrikdyti širdies ritmą.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Paskutinis atnaujinimas: 2009-07-12

 
Muzika | Masažuotojas Vilniuje, masažai Vilniuje | Autobusų nuoma | SEO PASLAUGOS | padanguparduotuve.lt | Kvalifikuotas darbas |