Paprastoji spanguolė |
Lot. Oxycoccus palustris Pers.
Sinonimai: spalgena, spangėlė, spangė
En. cranberry, European cranberry, small cranberry
Ru. клюква четырехлепестная, клюква болотная
Paplitimas. Auga aukštapelkėse ir tarpinio tipo pelkėse, pelkėtuose miškuose. Paplitusios visoje Lietuvoje. Dažna.
Lietuvoje auga ir kita rūšis – smulkiauogė spalgena (Oxycoccus microcarpus), kurios lapai ir uogos žymiai smulkesnės, negu paprastosios. Žiedai dažniausiai pavieniai, žiedkočiai pliki. Uogos prisirpsta rugpjūčio antroje pusėje. Galima naudoti kaip ir paprastąją.
Veikliosios medžiagos. Spalgenų uogose yra 2,6-3,6% organinių rūgščių, daugiausia citrinos, be to, benzoinės, chino, oleanolinės ir ursolo, 0,78% pektinų, 3,9-5,3% cukraus, daugiausia fruktozės ir gliukozės, antocianų, glikozido vakcinino, vitaminų (11-40 mg% – C, 500 mg% – P, 0,03 mg% – B1, 0,02 mg% – B2, 0,1 mg% – PP), mineraliniu medžiagų: kalio, kalcio, fosforo, geležies, mangano ir gana daug jodo.
Uogų kokybė priklauso nuo rinkimo laiko. Jei jos renkamos ne visai prisirpusios arba sekantį pavasarį, veikliųjų medžiagų būna mažiau.
Paruošimas. Vaistams vartojamos uogos (Oxicocci fructus recens). Jos renkamos rugpjūčio pabaigoje-lapkritį, bet vertingesnės yra vėlesnio rinkimo gerai prinokusios uogos. Taip pat jos renkamos ir vasarį-kovą. Surinktos uogos išvalomos. Laikomos pintuose krepšiuose. Taip pat spanguoles galima laikyti šaldiklyje -18 °C temperatūroje arba užpiltas vandeniu 3-4 °C temperatūroje. Uogos tinkamos vartoti iki 1 metų, šaldytos – iki 2 metų.
Naudojimas. Spanguolės vartojamos nuo aukšto kraujospūdžio, sutrikus skydliaukės veiklai, sergant hipertonine liga, reumatu, inkstų ir šlapimtakių akmenlige, taip pat jos slopina uždegimus, skatina šlapimo ir prakaito išsiskyrimą, stabdo kraujavimą, gerina apetitą, didina skrandžio rūgštingumą, veikia tonizuojančiai.
Kontraindikacijos. Esant skrandžio ir žarnyno ūminiam uždegimui, padidėjusiam skrandžio sulčių rūgštingumui, spanguolių negalima vartoti.
Paskutinis atnaujinimas: 2009-07-12 |