Paprastoji pušis |
Lot. Pinus sylvestris L.
Kiti pavadinimai: kuoja, kvaja, kvajė, pušelė
En. common Scotch pine, Scots pine, Scotch Fir, wild pine
Ru. сосна обыкновенная, сосна лесная
Paplitimas. Auga įvairiuose dirvožemiuose, tačiau labiausiai mėgsta smėlio dirvožemius bei kalvoto reljefo augimvietes. Didžiausi jų plotai yra pietryčių ir pietų Lietuvoje, taip pat vakarų pajūrio zonoje. Paprastoji pušis labiausiai paplitęs medis Lietuvoje.
Veikliosios medžiagos. Paprastosios pušies pumpuruose yra iki 1,50% eterinio aliejaus, rauginių medžiagų, karčios medžiagos pinicikrino, sakų, spygliuose – 100-300 mg°/o vitamino C, 5% rauginių medžiagų, 0,13-1,30% eterinio aliejaus, alkaloidų.
Paruošimas. Vaistams vartojami pumpurai (Pini gemma). Jie renkami vasarį-kovą, dar neišsiskleidę, brinkimo fazėje. Prasiskleidę arba pradėję skleistis pumpurai netinka. Renkami nuo medžių, ne jaunesnių kaip 10 metų, ir tik nuo šoninių ir apatinių šakų. Jie nupjaunami su ne ilgesne kaip 3 mm stiebo dalimi, kad būtų sulipę po 5-6 pumpurus drauge. Džiovinami pavėsyje, gerai vėdinamoje patalpoje. Galima džiovinti ir saulėje. Nerekomenduojama džiovinti džiovykloje. Iš 1 kg šviežių pumpurų gaunama 380-400 g sausų. Išdžiuvę pumpurai turi būti sukibę po 5-6, rožiškai rudi, rudai žali arba tamsiai rudi, kartoki, dervų kvapo. Tinka vartoti iki 2 metų.
Naudojimas. Pušų pumpurai vartojami kvėpavimo organų ligoms gydyti, jie skatina šlapimo išsiskyrimą, palengvina atsikosėjimą. Iš spyglių ekstrakto daromos gydomosios vonios. Pumpurų nuoviras vartojamas nuo bronchito, reumato, vandenės, tulžies išsiskyrimui skatinti, o jų spiritinis antpilas geriamas nuo tuberkuliozės. Pumpurų nuoviro garai įkvepiami nuo kosulio.
Paskutinis atnaujinimas: 2009-07-12 |