Tamsioji plautė |
Lot. Pulmonaria obscura Dumort.
Sinonimai: čiulpikai, plaučninkas
En. suffolk lungwort, unspotted lungwort
Ru. медуница неясная
Paplitimas. Auga lapuočių ir mišriuose miškuose, pamiškėse, krūmuose. Paplitusi visoje Lietuvoje. Nereta.
Vaistiniu atžvilgiu vienodai vertinama ir vaistinė plautė (Pulmonaria officinalis L.) nuo tamsiosios plautės skiriasi tuo, kad jos pamatiniai lapai su baltomis dėmėmis, staigiai susiaurėję į tokio pat ilgio kaip lapo lakštas arba trumpesnį už jį lapkotį. Vainikėlis iš pradžių raudonas, vėliau melsvai violetinis. Auga lapuočių ir mišriuose miškuose, krūmuose. Reta. Aptinkama pietinėje Lietuvos dalyje.
Paruošimas. Vaistams vartojama visa antžeminė dalis (Pulmonariae herba). Ji pjaunama prieš žiedų išsiskleidimą (balandį-gegužę), ryte, rasai išdžiuvus. Džiovinama pavėsyje, gerai vėdinamoje vietoje, nes stori stiebai ir lapai lėtai džiūsta, dėl to reikia dažnai vartyti. Džiovinama ir džiovykloje iki 45 °C temperatūroje. Išdžiuvusi plautė turi būti tamsiai žalios spalvos. Žaliava tinkama vartoti 1 metus.
Naudojimas. Plautės arbata vartojama peršalus, sergant plaučių ligomis, tuberkulioze, žarnyno ligos, o išoriškai – sunkiai gyjančioms, pūlingoms žaizdoms gydyti, slenkant plaukams, akių kompresams. Taip pat plautės skatina prakaitavimą, šlapimo išsiskyrimą. Tamsioji plautė naudojama organizmui stiprinti, gerinti kraujo kokybę.
Paskutinis atnaujinimas: 2009-07-12 |