Karklavijas |
Lot. Solanum dulcamara L.
Sinonimai: barbrakarklis, berbenyčiai, karklavytės, virbinyčios, žalčio lunka
En. woody nightshade, bitter-sweet night-shade, bitter-sweet, climbing nightshade, deadly nightshade, dulcamara, felonwood, felonwort, scarlet berry, violet bloom
Ru. паслён сладко-горький
Paplitimas. Auga pelkėse, miškapelkėse, pakrantėse, drėgnuose krūmuose, alksnynuose. Paplitęs visoje Lietuvoje. Dažnas.
Veikliosios medžiagos. Visose karklavijo dalyse yra 0,3-0,7% alkaloidų (solanino ir solanidino), rauginių medžiagų, vaisiuose yra 0,15% gliukoalkaloido dulkamarino, apie 30% fruktozės, acto, chinino, dulkamarino rūgščių, dažinės medžiagos likopino.
Paruošimas. Vaistinei žaliavai (birželį-rugpjūtį) renkami 1-3 metų karklavijo stiebai (Dulcamarae stipes) arba tik lapai ir ūgliai (Dulcamarae folium), kurie supjaustomi 3-5 cm ilgio gabaliukais ir džiovinami pavėsyje arba pastogėje. Išdžiūvusi žaliava kramtant pradžioje būna karti, vėliau – aitriai saldi. Tinka vartoti iki 2 metų.
Kontraindikacijos. Didesnės karklavijo nuoviro dozės gali sukelti vėmimą, viduriavimą ir kitus nepageidaujamus reiškinius. Nenaudojamas sergant sunkiomis širdies ir kraujagyslių ligomis, viduriuojant, nėštumo metu. Juo negydomi vaikai. Karklavijas yra nuodingas augalas.
Paskutinis atnaujinimas: 2009-07-11 |