Beržinis juodgrybis

Lot. Inonotus obliquus (Pers.) Pil.

 

En. birch mushroom, black birch touchwood, chaga, clinker polypore, crooked schiller-porling, kofukisaruno-koshikake, pilat, tschagapilz

 

Ru. чага, березовый черный гриб

 

Skylėtbudžių (Polyporaceae) šeimos daugiametis, lėtai augantis parazitinis grybas. Auga ant beržų kamienų, šakų, kartais ant alksnių ir šermukšnių. Ant beržo kamieno pažeistų (žaibo, šalčio, gyvulio arba žmogaus) vietų patekusios sporos sudygsta ir sudaro balkšvą grybo hifų veltinį. Šie hifai skverbiasi į medieną, ją ardo ir iš po žievės pradeda augti gumbas. Šis grybas kartais išauga iki 20 cm skersmens ir 5 kg svorio. Ant jo paviršiaus dažniausiai išlieka beržo žievės liekanos. Grybas tamsiai rudas arba beveik juodas, sunkiai suspaudžiamas pirštais, prie medienos minkštesnis, dažnai išpintas gelsvomis gyslelėmis, be kvapo, o skonis daugiau primena beržą, negu grybą. Ši grybo forma sporų nesudaro.

 

Veikliosios medžiagos. Pagrindinę beržinio juodgrybio dalį sudaro pelenai ir pigmentinės medžiagos. Pelenų yra 25-30%, iš jų kalis ir natris sudaro 19%, dvivalentis manganas – 1,24-1,27%, kalcio oksidas – 1,88%, magnio oksidas – 2,45%, aliuminis – 0,17%. Be to, jame yra 0,18% azoto, 4,8% polisacharidų, oksalo, skruzdžių, sviesto, acto rūgščių ir kt.

 

Pigmentai sudaro apie 48% viso sauso juodgrybio svorio. Jų sudėtyje yra fenolinių, polifenolinių, aldehidinių, oksifenolaldehidinių ir kitokių medžiagų.

 

Paruošimas. Beržinis juodgrybis vaistams tinka tik nuo beržų kamienų. Jį galima rinkti ištisus metus, bet pavasarį ir rudenį grybiena yra aktyvesnė. Nepatariama rinkti nuo senų arba džiūstančių beržų, nes jų žaliava paprastai būna mažai veikli.

 

Gumbai susmulkinami 6 cm skersmens gabalėliais ir džiovinami ne aukštesnėje kaip 60 °C temperatūroje. Grybo veikliosios medžiagos žaliavoje išsilaiko 3-4 mėnesius.

 

Naudojimas. Beržinio juodgrybio preparatai vartojami nuo įvairios lokalizacijos piktybinių navikų. Manoma, kad svarbiausios medžiagos yra pigmentai. Jais taip pat gydomas lėtinis gastritas, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opos. Juodgrybio sudėtyje yra didelis kiekis mangano, kuris suaktyvina kepenų fermento veiklą.

 

Kontraindikacijos. Gydymo metu nerekomenduojama vartoti vitaminų A ir B, rūkytų produktų, aštrių patiekalų ir prieskonių, saldaus - medaus, cukraus, vynuogių, konditerijos gaminių. Draudžiamos gliukozės ir penicilino injekcijos į veną. Beržinio juodgrybio preparatai nevartojami sergant chronišku kolitu, dizenterija.

 


 

Paskutinis atnaujinimas: 2009-07-11

 
Muzika | Masažuotojas Vilniuje, masažai Vilniuje | Vaikų paplūdimio tinklinio treniruotės Vilniuje | Autobusų nuoma | SEO PASLAUGOS | padanguparduotuve.lt | Kvalifikuotas darbas |