Juodoji drignė |
Lot. Hyoscyamus niger L.
Sinonimai: drignis, drigniažolė, durnažolė, miegažolė
En. black henbane, henbane, common henbane, belene, stinking roger, hyoscyamus, hog’s-bean, Jupiter’s-bean, symphonica, cassilata, cassilago, deus caballinus
Ru. белена черная
Paplitimas. Auga šiukšlynuose, pakelėse, dykvietėse, panamėse, pakrantėse ir kartais laukuose. Ją galima ir auginti. Randama visoje Lietuvoje. Apyretė.
Veikliosios medžiagos. Visose drignės dalyse yra alkaloidų (hiosciamino, atropino, skopolamino): šaknyse – 0,15-0,18%, lapuose – iki 0,10%, stiebuose – apie 0,02%, sėklose – 0,06-0,10%; glikozidų: hioscipikrino, hioscerino ir hioscirezino; cholino, vitamino C, organinių rūgščių ir nedidelis eterinio aliejaus kiekis. Sėklose yra iki 34% riebalų.
Naudojimas. Drignės preparatai vartojami lygiųjų raumenų spazmams raminti (tiesiosios žarnos, gimdos kaklelio, šlapimo kanalo ir kt.). Lapai įeina į antiastminės arbatos mišinį, o alkaloidai – į aerono sudėtį. Iš lapų gautas aliejus vartojamas įtrynimams, esant reumatiniams ir neuralginiams skausmams, podagrai.
Iš drignės alkaloidų plačiausiai vartojamas atropinas, kuris sumažina seilių, prakaito, ašarų ir riebalinių liaukų sekreciją, išplečia vyzdį. Atropinas vartojamas, sergant bronchine astma, opalige su žarnyno spazmais, akių ligomis. Skopolaminas slopina centrinę nervų sistemą. Jis vartojamas skausmams malšinti gimdymo metu, sergant kai kuriomis psichinėmis ligomis.
Kontraindikacijos. Augalas labai nuodingas, todėl drignės preparatus turi skirti tik patyręs fitoterapeutas. Juos draudžiama vartoti į vidų sergant širdies ligomis. Drignė didina akispūdį. Nevartojama neštumo metu.
Paskutinis atnaujinimas: 2009-06-28 |