Vaistinė dirvuolė |
Lot. Agrimonia eupatoria L.
Sinonimai: dirvuolė gydūnė, tvilkės, žemės rumbikės
En. common agrimony, agrimony, church steeples, cocklebur, philanthropos, sticklewort, stickwort
Ru. репейник обыкновенный, репейничек аптечный, репешок обыкновенный
Paplitimas. Auga šlaituose, pagrioviuose, pakelėse, krūmuose, sausose pievose, dirvonuose. Paplitusi visoje Lietuvoje. Dažna.
Į vaistinę dirvuolę panaši stačioji dirvuolė – Agrimonia pilosa Ledeb., kuri gydomosiomis savybėmis nepasižymi. Nuo vaistinės dirvuolės skiriasi tuo, kad jos lapų lapeliai pleištiškais, lygiakraščiais pamatais, rombiškai atvirkščiai kiaušiniški arba rombiškai lancetiški, plikomis, tik išilgai gyslų plaukuotomis apatinėmis pusėmis.
Be vaistinės dirvuolės vaistinei žaliavai tinka ir kvapioji dirvuolė (Agrimonia procera Wallr.), bet ji yra įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą, todėl ją rinkti draudžiama.
Paruošimas. Vaistinė dirvuolė (25-30 cm viršūnė) pjaunama žydėjimo metu (liepą), vaisiams dar nesubrendus. Paskleidus plonu sluoksniu, džiovinama gerai vėdinamoje patalpoje, apsaugotoje nuo tiesioginių saulės spindulių. Išdžiūvusi žolė yra malonaus kvapo, silpnai karstelėjusi. Žaliava laikome ryšulėliuose gerai vėdinamoje vietoje. Tinka vartoti iki 3 metų.
Naudojimas. Dirvuolės arbata vartojama nuo skrandžio, kepenų ligų ir reumato su sąnarių skausmais. Taip pat sergant angina, stomatitu, parodontoze, peršalimo, tulžies, inkstų ligomis. Ja skalaujama gerklė ir burna, esant gleivinės uždegimui bei opoms, ir nosies ertmė, sergant sloga. Ant sunkiai gyjančių žaizdų ir skaudulių dedami nuoviro kompresai. Naudojama kraujavimui stabdyti. Vartojama kaip organizmą tonizuojantį ir stiprinantį priemonė.
Kontraindikacijos. Vaistinė dirvuolė nevartojama esant vidurių užkietėjimui.
Paskutinis atnaujinimas: 2009-06-28 |