Valgomasis česnakas

Lot. Allium sativum L.

 

Sinonimai: builai, cibulaitis, čekiniai, gudinukai, purkeliai

 

En. garlic, common garlic, ajo, poor man’s teacle, rocambole, Russian penicillin, serpent garlic, stinking rose

 

Ru. чеснок ,чеснок посевной, лук-чеснок

 

Česnakinių (Alliaceae) šeimos daugiametė svogūninė daržovė. Stiebas maždaug iki pusės padengtas lapamakštėmis, iki žydėjimo viršutinė jo dalis dažniausiai susisukusi spirališkai, apatinė – lapuota. Lapai linijiški, plokšti, nusmailėję, šiurkščiais kraštais. Žiedai apie 3 mm ilgio, ant ilgų žiedkočių, susitelkę į mažažiedį skėtį. Skėtyje, be žiedų, išauga daug mažų svogūnėlių. Apyžiedis vainikiškas, šešialapis, baltas arba blyškiai violetinis. Vaisiai ir sėklos neužsimezga; dauginasi svogūnėliais (skiltelėmis).

 

Paplitimas. Česnakas kilęs iš Vakarų Azijos. Lietuvoje plačiai auginamas kaip prieskoninė daržovė.

 

Veikliosios medžiagos. Česnako svogūnuose yra iki 0,3% glikozido alijino, kuris, veikiant fermentui alijinazei, skyla į aliciną, pirovynuogių rūgštį ir amoniaką. Be to, svogūnuose yra 0,4-2% eterinio aliejaus, susidedančio iš 25 polisulfidinių junginių. Česnako eterinis aliejus labai stipriai kvepia, yra antiseptinis ir bakteriostatinis. Svogūnėliuose dar yra 0,06% riebalų, cukraus, fitosterinų, azotinių medžiagų, 10 mg% vitamino C, karotino, B grupės vitaminų (B1, nikotino rūgšties amido), inulino, jodo ir kitų medžiagų. Česnako fitoncidai yra vieni iš stipriausių.

 

Paruošimas. Vartojami valgomųjų česnakų žolė (Alii ursini herba), kuri vatrojama šviežia, ir svogūnai (Alii sativi bulbus), raunami nuvytus lapams (rugpjūtį). Džiovinami pastogėje 1–2 savaites. Nupjaustomos šaknys laikomos 3 °C temperatūroje.

 

Naudojimas. Česnako preparatai veikia antiseptiškai, didina organizmo atsparumą peršalimui, mažina arterinį kraujospūdį, padidina virškinimo trakto sekreciją ir motorinę funkciją, pagerina apetitą, didina širdies susitraukimų amplitudę, lėtina širdies ritmą, išplečia periferines ir vainikines arterijas. Vartojami nuo aterosklerozės, hipertoninės ligos, kolito, plaučių tuberkuliozės, be to, jais gydomos pūlingos žaizdos, sloga. Česnakas vartojamas ir kaip prieskonis.

 

Kontraindikacijos. Česnakas nevartojamas sergant inkstų ligomis. Nerekomenduojama vartoti sergant gastritu, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opa, paūmėjus hemorojui, taip pat nevartojamas nėštumo metu.

 


 

Paskutinis atnaujinimas: 2009-06-28

 
Muzika | Masažuotojas Vilniuje, masažai Vilniuje | Vaikų paplūdimio tinklinio treniruotės Vilniuje | Autobusų nuoma | SEO PASLAUGOS | padanguparduotuve.lt | Kvalifikuotas darbas |