Paprastoji bitkrėslė |
Lot. Tanacetum vulgare L.
Sinonimai: auksaširdė, auksažiedė, bitkvieslė, bridkažolė, bridklas, bridklė, čižma, daratos, gumbo žolė, kirmytžolė, marūnas, saulakrėslis
En. common tansy, tansy, bachelors buttons, bitter buttons, feverfew, ginger plant, golden buttons, hindheel, parsley fern, yellow buttons
Ru. пижма обыкновенная, глистник, дикая рябина, девятуха, приворотень, чашечник, пуговичник
Paplitimas. Paprastoji bitkrėslė auga panamėse, pakelėse, palaukėse, dykvietėse, ant ežių, kapinėse, upių krantuose. Paplitusi visoje Lietuvoje. Dažna, bet šiaurinėje šalies dalyje randama rečiau.
Veikliosios medžiagos. Lapuose ir žiedynuose yra 0,1-1,5% eterinio aliejaus, kurio pagrindinę dalį sudaro tujonas, tujilas, berneolis ir pinenas. Be to, yra flavonoidų, rauginių, karčiųjų medžiagų, alkaloidų.
Paruošimas. Vaistams skinami paprastosios bitkrėslės graiželiai (Tanaceti flos) su ne ilgesniais kaip 3 cm žiedstiebiais žydėjimo pradžioje (liepą-rugpjūtį). Džiovinama pavėsyje, palėpėse arba džiovykloje ne aukštesnėje kaip 35° C temperatūroje. Tinka vartoti ne ilgiau kaip 2 metus. Taip pat renkami ir lapai. Jie renkami birželį (negalima skinti viso augalo lapų). Džiovinami pastogėje.
Išoriškai vartojama sergant reumatu, podagra, sąnarių uždegimu, skatina žaizdų gijimą. Jauni ūgliai su lapais seniau buvo naudoti audiniams dažyti žaliai, o lapai ir žiedynai – geltonai.
Kontraindikacijos. Bitkrėslių preparatų nerekomenduojama vartoti ilgą laiką; jie didina kraujospūdį. Draudžiama vartoti vaikams. Jų turėtų vengti nėščiosios. Paprastoji bitkrėslė yra nuodinga.
Paskutinis atnaujinimas: 2009-06-27 |