Paprastasis apynys |
Lot. Humulus lupulus L.
Sinonimai: apynas, apvynas, apvynys, puronas, vynia
En. common hop, European hop, stamine hop, hop
Ru. хмель обыкновенный, хмель вьюущийся
Paplitimas. Paprastasis apynys auga miškuose, krūmuose, dažniausiai upių, upelių, ežerų pakrančių krūmuose, derlingame dirvožemyje. Paplitęs visoje Lietuvoje, vietomis gausiai. Auginamas soduose, daržuose.
Veikliosios medžiagos. Kultūrinių apynių spurgų liaukutėse yra 15-23%, o laukinių – 7-9% lupulino. Lupulinas susideda iš dervų, karčiųjų medžiagų (humulono ir lupulono), 3-4% gliukozės, cholino, asparagino, 10-15% mineralinių ir 5% rauginių medžiagų, izovalerijono rūgšties esterio valerolio, 3-6% eterinio aliejaus. Spurguose yra 0,5-1% eterinio aliejaus ir laisvųjų rūgščių (skruzdžių, riebalų, izovalerijono, oktilo, nonilo ir decileno), formaldehido, metilnonilo ketono, farnezolio ir dažinių medžiagų, žieduose – apie 0,5% lupulino ir 2-30 mg hormono estrogeno.
Išdžiūvę apynių spurgai turi išlikti žalsvai gelsvi, su 1,5-2 cm ilgio koteliais, nesubyrėję, aitraus, apyniams būdingo kvapo, kartūs. Žaliava dedama į maišus ir laikoma tamsioje vietoje, 0; +2 °C temperatūroje. Tinka vartoti iki 4 metų.
Naudojimas. Paprastųjų apynių spurgų preparatai vartojami nuo nemigos, nerviniams negalavimams gydyti, virškinimui pagerinti, šlapimo išsiskyrimui skatinti, skausmui, traukuliams raminti ir lytiniam aktyvumui slopinti. Spurgai veikia bakteriostatiškai, antiseptiškai ir narkotizuojančiai.
Apynių purgų arbata vartojama nuo gastrito, askaridžių, uretrito atvejais ir plaukams stiprinti. Ypač plačiai apyniai naudojami alaus gamyboje. Paprastųjų apynių lapais gali būti dažoma vilna ir šilkas.
Kontraindikacijos. Per didelės apynių dozės dirgina inkstus, neigiamai veikia nervų sistemą.
Paskutinis atnaujinimas: 2009-06-23 |