Paprastasis apynys

Lot. Humulus lupulus L.

 

Sinonimai: apynas, apvynas, apvynys, puronas, vynia

 

En. common hop, European hop, stamine hop, hop

 

Ru. хмель обыкновенный, хмель вьюущийся

 

Kanapinių (Cannabaceae) šeimos daugiametis, 2-6 m aukščio žolinis, vijoklinis, dvinamis augalas. Šaknis daugiametė, vertikali, mėsinga, išleidžianti ilgus horizontalius ūglius. Stiebas briaunotas, šiurkštus, apaugęs kabliškais dygliais, ypač jo apatinė dalis. Lapai priešiniai, 8-15 cm ilgio ir tiek pat pločio, su 3-5 skiautėmis, širdiškais pamatais, dantyti, su prielapiais. Lapkočiai iki 14 cm ilgio. Kuokeliniai žiedai pažastiniuose arba viršūniniuose šluoteliniuose žiedynuose, maži, žaliai balsvi arba gelsvai žali. Piesteliniai žiedai kankorėžio pavidalo, susitelkę trumpakotėse varpose. Vaisius – vienasėklis, iki 3 mm ilgio riešutėlis. Žydi birželį-rugpjūtį.

 

Paplitimas. Paprastasis apynys auga miškuose, krūmuose, dažniausiai upių, upelių, ežerų pakrančių krūmuose, derlingame dirvožemyje. Paplitęs visoje Lietuvoje, vietomis gausiai. Auginamas soduose, daržuose.

 

Veikliosios medžiagos. Kultūrinių apynių spurgų liaukutėse yra 15-23%, o laukinių – 7-9% lupulino. Lupulinas susideda iš dervų, karčiųjų medžiagų (humulono ir lupulono), 3-4% gliukozės, cholino, asparagino, 10-15% mineralinių ir 5% rauginių medžiagų, izovalerijono rūgšties esterio valerolio, 3-6% eterinio aliejaus. Spurguose yra 0,5-1% eterinio aliejaus ir laisvųjų rūgščių (skruzdžių, riebalų, izovalerijono, oktilo, nonilo ir decileno), formaldehido, metilnonilo ketono, farnezolio ir dažinių medžiagų, žieduose – apie 0,5% lupulino ir 2-30 mg hormono estrogeno.

 

Paruošimas. Vaistinei žaliavai labiau tinka paprastųjų apynių kultūrinių veislių spurgai (Lupuli strobulus). Jie skinami brendimo pradžioje (rugpjūčio pabaigoje) kartu su koteliais. Kai kuriems žmonėms su odą susilietę žali apyniai gali sukelti odos uždegimą, todėl skinant reikia saugoti veidą ir rankas. Žaliava džiovinama gerai vėdinamoje patalpoje arba džiovykloje ne aukštesnėje kaip 30 °С temperatūroje.

 

Išdžiūvę apynių spurgai turi išlikti žalsvai gelsvi, su 1,5-2 cm ilgio koteliais, nesubyrėję, aitraus, apyniams būdingo kvapo, kartūs. Žaliava dedama į maišus ir laikoma tamsioje vietoje, 0; +2 °C temperatūroje. Tinka vartoti iki 4 metų.

 

Naudojimas. Paprastųjų apynių spurgų preparatai vartojami nuo nemigos, nerviniams negalavimams gydyti, virškinimui pagerinti, šlapimo išsiskyrimui skatinti, skausmui, traukuliams raminti ir lytiniam aktyvumui slopinti. Spurgai veikia bakteriostatiškai, antiseptiškai ir narkotizuojančiai.

 

Apynių purgų arbata vartojama nuo gastrito, askaridžių, uretrito atvejais ir plaukams stiprinti. Ypač plačiai apyniai naudojami alaus gamyboje. Paprastųjų apynių lapais gali būti dažoma vilna ir šilkas.

 

Kontraindikacijos. Per didelės apynių dozės dirgina inkstus, neigiamai veikia nervų sistemą.

 


 

Paskutinis atnaujinimas: 2009-06-23

 
Muzika | Masažuotojas Vilniuje, masažai Vilniuje | Autobusų nuoma | SEO PASLAUGOS | padanguparduotuve.lt | Kvalifikuotas darbas |