Balinis ajeras |
Lot. Acorus calamus L.
Sinonimai: airas, airis, airys, agėras, alierys, arielas, arilas, arielys, ejeras, kalmas, tatarška, totorka, totorkė
En. sweet flag, sweet calamus, drug sweet flag, sweet sedge
Ru. аир обыкновенный, аир болотный, аир пахучий, татарское зелье, ирный корень, осока
Paplitimas. Sudaro sąžalynus ežerų, tvenkinių, kūdrų, nesraunių upių uždumblėjusiuose pakraščiuose, pelkėse ir pelkėtose vietose. Tankūs ir dideli sąžalynai yra Nemuno deltoje ir ežeringuose Rytų ir Pietų Lietuvos rajonuose. Apyretis. Įtrauktas į „Apribotų ir draudžiamų rinkti bei prekiauti laukinių augalų sąrašą“.
Veikliosios medžiagos. Balinio ajero šakniastiebiuose yra 2-9% eterinio aliejaus, glikozido akorino, alkaloido kalamino, krakmolo, dervų, 29 mg vitamino C, pėdsakai rauginių ir kitokių medžiagų. Eterinio aliejaus sudėtyje (ji yra nepastovi) yra 1% d-pineno, 7% d-kamfeno, 8,7% d-kamfaro, 3% borneolio, eugenolio, azarono, kalomolo, kalameno, kalakoreno, kariofileno, gvajeno, akorono ir kt. Lapuose yra eterinio aliejaus, rauginių medžiagų, iki 500 mg vitamino C. Ajero eterinis aliejus tirštas, geltonas, malonaus kvapo, kartus.
Naudojimas. Ajero šakniastiebių nuoviras geriamas, sutrikus virškinimui, apetitui, sveikstant po gripo, nuo inkstų akmenligės, esant žaizdoms. Ajero milteliais valomi dantys, taip stiprėja dantenos, dingsta nemalonus burnos kvapas. Be to, šakniastiebiai vartojami aromatinėms vonioms, plaukų slinkimui sulaikyti (naikina pleiskanas, stiprina ir šviesina plaukus), naudojamas parfumerijos pramonėje, likerių bei kitų gėrimų gamyboje.
Kontraindikacijos. Dideli ajero kiekiai gali padidinti kraujavimą menstruacijų metu. Nenaudojamas esant sausai odai.
Švieži ajero šakniastiebiai truputi nuodingi.
Paskutinis atnaujinimas: 2009-06-22 |